Reflux - Diéta és kezelés

A közismert nevén refluxbetegség pontos orvosi elnevezése gastro-oesophagealis (ejtsd: gasztroözofageális) refluxbetegség, amelynek hátterében a tápcsatorna felső részének összetett működési zavara áll. Számos rövidítést – GORB, GORD, GERD – is használnak a kórkép megnevezésére, amelyek a betegség nevének kezdőbetűiből állnak össze aszerint, hogy a szerző épp milyen írásmódot – magyart, angolt vagy amerikait – használ.

A refluxbetegség rendkívüli gyakoriságának köszönheti a jelentőségét, hiszen az átfogó felmérések eredményei azt mutatják, hogy az emberek mintegy egyötöde szenved az erre a betegségre utaló és legalább időszakosan előforduló tünetektől. Bár az ilyen tünetekkel küzdők jelentős része nem fordul orvoshoz, a fennmaradó hányad kezelése és gondozása – éppen a kórkép gyakorisága miatt – jelentős feladat. A betegek ugyanakkor maguk is sokat tehetnek állapotuk minél kedvezőbb alakulásáért, ha megszerzik az ehhez szükséges alapvető ismereteket.

Kiadványunk célja éppen az, hogy összefoglaljuk a felnőttkori refluxbetegségről ma rendelkezésünkre álló ismeretanyagot, illetve közzé tegyük mindazokat a hasznos tudnivalókat, életmódbeli tanácsokat, amelyek segítségével a beteg tevékenyen részt vehet állapotának javításában. A gyermekkori refluxbetegség speciális témakört jelent, amelynek tárgyalásától könyvünk terjedelmi korlátai miatt eltekintünk.

A refluxbetegség, vagy gyomorsavbántalmak az emberek mintegy egyötödénél időnként előfordulnak. A betegség pontos orvosi elnevezése gastrooesophagealis refl ux (ejtsd: gasztroözofageális refl ux), amelynek hátterében a tápcsatorna felső részének összetett működési zavara áll. Bár az ilyen tünetekkel küzdők jelentős része nem fordul orvoshoz, a fennmaradóhányad kezelése és gondozása – éppen a kórkép gyakorisága miatt – jelentős orvosi feladat. A kiadványban a szerzők röviden összefoglalják mindazt az ismeretet, beleértve az életmódbeli tanácsokat, amit a refluxos betegeknek érdemes tudni.

I. A refluxbetegségről orvosi szemmel (a betegség tünetei, felismerése, a kezelés lehetőségei, a refluxbetegség szövődményei)

II. Kérdezz! felelek! a refluxbetegségről (a betegek által leggyakrabban feltett kérdések és válaszok)

III. A refluxbetegség diétás és életmódkezelése (nem javasolt és ajánlható ételek receptjeivel, ételfotókkal.

A könyv ajánlott minden refluxos betegnek, mert a tájékozott beteg önmaga is sokat javíthat állapotán.

Dr. Rosztóczy András PhD

belgyógyász, gasztroenterológus, habilitált egyetemi docens.

A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Belgyógyászati, Klinika Gasztroenterológiai Centrum munkatársa. A klinika Tápcsatorna Motilitási és Kapszula Endoszkópos laboratóriumainak vezetője. A Magyar Gasztroenterológiai Társaság vezetőségi tagja, a Társaság Tápcsatorna Motilitási Szekciójának elnöke.

Lada Szilvia MSc

dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember

A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ terápiás dietetikusa. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSZ) vezetőségében a Terápiás munkacsoport tagja. A Magyar Gasztroenterológiai Társaságnak (MGT), a Magyar Diabétesz Társaságnak (MDT), a Magyar Mesterséges Táplálási Társaságnak (MMTT) tagja és az Otthoni Parenterális Táplálás (OPT) szekció vezetőségi tagja.

Terjesztés:

A könyvet 20% kedvezménnyel vásárolhatja meg webáruházunkban

A könyv kapható még az orvosi könyvesboltokban és egyes kórházi terjesztőknél is.

Ossza meg ismerőseivel!