A közétkeztetők kézikönyve könyvsorozat III. kötete.
„A bölcsődei és óvodai étkeztetésről, nem csak közétkeztetőknek” című könyv ajánlott mindazoknak, akik munkájuk, életük vagy tevékenységük révén kapcsolatba kerülnek a bölcsődés és az óvodás korosztályok étkeztetésével, élelmezésével.
A könyvben közel 300-féle 10 adagos recept található csecsemő-, bölcsődés és óvodás kiszabatokkal, mindhárom korcsoportban elkészítési javaslattal, valamint egy adagra vonatkoztatott energia- és tápanyagszámítással.
A receptek az egészséges, normál ütemben fejlődő gyermekek étrendjébe illeszthetők, azonban külön fejezet foglalkozik az ételallergiák egyes típusaival, azok felismerésével és a rá vonatkozó jogszabályokkal, és egy fejezet a gyakran hallott, elterjedt tévhitek eloszlatásával. Némely ételféleségről fotó is található a Színes mellékletben.
A közétkeztetők kézikönyve könyvsorozat III. kötete, „A bölcsődei és óvodai étkeztetésről, nem csak közétkeztetőknek” című könyv ajánlott mindazoknak, akik munkájuk, életük vagy tevékenységük révén kapcsolatba kerülnek a bölcsődés és az óvodás korosztályok étkeztetésével, élelmezésével.
A dietetikus–élelmiszer-minőségbiztosítási agrármérnök szakember szerzőpáros a kötet összeállításánál igyekezett az olvasók eltérő igényeit figyelembe véve, életkor szerint csokorba gyűjteni a tudományos alapú információkat, valamint a jogszabályokból, alapprogramokból, módszertani levelekből kivonatolva és értelmezve az étkeztetésre, táplálkozásra vonatkozó részeket.
A könyvben közel 300-féle 10 adagos recept található csecsemő-, bölcsődés és óvodás kiszabatokkal, mindhárom korcsoportban elkészítési javaslattal, valamint egy adagra vonatkoztatott energia- és tápanyagszámítással.
A receptek az egészséges, normál ütemben fejlődő gyermekek étrendjébe illeszthetők, azonban külön fejezet foglalkozik az ételallergiák egyes típusaival, azok felismerésével és a rá vonatkozó jogszabályokkal, és egy fejezet a gyakran hallott, elterjedt tévhitek eloszlatásával.
Némely ételféleségről fotó is található a Színes mellékletben.
E hiánypótló munka ajánlott:
- bölcsődék, mini bölcsődék,
- családi bölcsődék, munkahelyi bölcsődék,
- csecsemőotthonok,
- állami és magánóvodák élelmezési munkatársainak,
- szülőknek és nevelőknek.
Szintén haszonnal forgathatják az élelmezésügyi és dietetikai szakképzés oktatói, valamint tanulói.
A gyermek nem kicsi felnőtt.
Rengetegszer elhangzik ez a mondat a dietetikusok, gyermekorvosok, védőnők szájából. Ma már meggyőzően igazolt, hogy energia- és tápanyagszükségletük markánsan eltér a felnőttekétől a korosztályra jellemző testi és szellemi fejlődés megnyugtató biztosításának céljából.
Ezért is jelent kockázatot az, hogy gyermekeink táplálkozásánál sajnos ugyanazok a hibák előjönnek, melyeket mi magunk is elkövetünk. Ezáltal pedig már a is gyermekkorban lerakjuk az alapjait azoknak a krónikus betegségeknek, melyek miatt a magyar lakosság rendre az európai betegségstatisztikák dobogós helyére kerül.
A közétkeztetés népegészségügyi jelentősége tagadhatatlan. Mintát mutat az egészséges táplálkozáshoz, új alapanyagokkal ismertet meg, hozzájárul a jó egészség és teljesítmény eléréséhez, és az étkeztetéssel keretezi a zsúfolt óvodai-iskolai napokat. A közétkeztetésben feltálalt ételek összetételét, változatosságát Magyarországon ma már szigorú szabályok írják elő. Ugyanakkor, a közétkeztetés sikeressége nagyban a kivitelezésen múlik.
Az ételek ötletessége, ízletessége, tálalása, a fogásokat kínáló felnőttek, nevelők hozzáállása, az étkezés körülményei mind-mind meghatározzák, hogy a gyermek mennyit és milyen szívesen fogyaszt el belőle. Az étkeztetők szép feladatához ezáltal óriási felelősség is párosul. A Közétkeztetők kézikönyvének harmadik kötete célzottan a bölcsődei, óvodai étkeztetésben dolgozók számára nyújt egyedülálló segítséget.
A legaktuálisabb szakirodalmi háttér bemutatása, illetve a vonatkozó jogszabályok összefoglalása mellett rengeteg gyakorlati tippet, ízletes ételek kipróbált receptjét, nyersanyagkiszabását is tartalmazza. Szerzői gyakorlati szakemberek, az adott terület kiválóságai. Szeretettel ajánlom a kötetet mindazoknak, akik elkötelezettek a minőségi közétkeztetés, valamint a felnövekvő generációk jó egészsége iránt.
Szűcs Zsuzsanna, MSc elnök Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége
ELŐSZÓ
- BEVEZETÉS
- A gyermek táplálása a fogantatástól kezdődik
- KISGYERMEKEK TÁPLÁLKOZÁSA, ÉTKEZTETÉSI FELMÉRÉSEK,
A KUTATÁSOK EREDMÉNYEI ÉS TANULSÁGAI- Csecsemő- és kisdedtáplálási felmérések
- Bölcsődei étkeztetés felmérése 2010
- Országos helyzetkép az óvodai közétkeztetésről 2013
- Nemzeti Élelmiszerlánc-Biztonsági Hivatal „Gyermek közétkeztetésből származó ételek (ebéd) érzékszervi vizsgálata”
- SAJÁTOSSÁGOK ÉS ÉTKEZTETÉSSEL KAPCSOLATOS TUDNIVALÓK
- Sajátosságok és étkeztetéssel kapcsolatos tudnivalók csecsemőkorban
- Sajátosságok és étkeztetéssel kapcsolatos tudnivalók kisdedkorban
- Sajátosságok és étkeztetéssel kapcsolatos tudnivalók óvodáskorban
- DIÉTÁK A KÖZÉTKEZTETÉSBEN
- Orvosi diagnózison alapuló diéták
- Diéták – mi helyett mit?
- A diétás étkeztetés jogszabályi háttere
- Jó gyakorlat a diétás ételek előállításához
- Gyakori kérdések és tévhitek a táplálkozással és a diétákkal kapcsolatban
- ÉLELMEZÉSMENEDZSMENT
- Az élelmezés feladatai
- Az élelmezés szervezete és feladatkörei
- Az élelmezési feladatok ellátásához szükséges pénzügyi fedezet biztosítása
- Az élelmezési tevékenység folyamatának szabályozása
- Az anyagkiszabás szerinti kivételezés menete
- Kiegészítő tevékenységek
- Költségelszámolás, információ, ellenőrzés
- A GYERMEKEK ÉTKEZTETÉSÉVEL ÖSSZEFÜGGŐ INTÉZKEDÉSEK, JAVASLATOK 2019–2020-BAN A COVID–19-JÁRVÁNY KAPCSÁN
- A Covid–19-járvány kapcsán az élelmezéssel kapcsolatos kiemelt intézkedések
- Hogyan védhető a csecsemő vagy a kisgyermek a koronavírus (Covid-19) fertőzéstől
- RECEPTEK
- Útmutató a receptek használatához
- Receptek jegyzéke
- Receptek leírása (Korcsoportonkénti számolással)
- FÜGGELÉK
- OGYÉI-állásfoglalás
- 10 napos mintaétlapok (bölcsődés, óvodás), rendelet szerinti megfeleltetéssel
- Bölcsőde normál mintaétlap
- Óvoda normál mintaétlap
- Étlapelemzés
- Bölcsődés mintaétlap (1–3 év) elemzése, megfeleltetése
- Óvodai mintaétlap (3–6 év) elemzése, megfeleltetése
- Étlaptervezési segédletek (bölcsőde, óvoda)
- Étlaptervezési segédlet az 1–3 éves korosztálynak (10 élelmezési napra)
- Étlaptervezési segédlet a 3-6 éves korosztálynak (10 élelmezési napra)
- Általános anyagkiszabási segédlet (bölcsőde, óvoda)
- Alkalmazott és érvényben lévő jogszabályok
- HASZNOS INFORMÁCIÓK
- Felhasznált irodalom
- Index – Receptmutató
- A SpringMed Kiadó könyvajánló és a könyvek elérhetősége
- SZÍNES MELLÉKLET
Henter Izabella, MSc
dietetikus, egészségügyi menedzser és okleveles táplálkozástudományi szakember Négy évtizedes munkássága során a betegágytól a minisztériumig volt lehetősége dolgozni. A gyermekgyógyászat területén szakmai tapasztalatát a Madarász Utcai Gyermekkórházban, a Semmelweis Egyetem I. sz. Gyermekklinikáján és vállalkozó klinikai dietetikusként szerezte. Az Országos Gyermekegészségügyi Intézet munkatársaként 2010-ben a bölcsődei étkeztetés pilotvizsgálatának koordinátora volt. Az ELTE Csecsemő- és Kisgyermeknevelő Szak Táplálkozástani és élelmezéstani ismeretek oktatásában és a jegyzet megírásában társszerzőként vett részt. Több mint félszáz szakmai, ill. a lakosság számára készült cikk, könyvrészlet szerzője, szakértője volt. Közel száz hazai és külföldi tudományos, ill. ismeretterjesztő előadást tartott. Elnyerte a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége „Az Év Tudományos Dietetikusa” díját, Miniszteri Dicséretben és Pro Sanitate díjban részesült
Ruis Zsuzsanna ápolónő,
egészségügyi asszisztens, élelmiszerminőségbiztosítási agrármérnök, élelmezésvezető és dietetikus 1998-ban dietetikusi, 2005-ben élelmiszer-minőségbiztosítási diplomát szerzett. Azóta folyamatosan a gyermekélelmezés területén dolgozik, ahol rengeteg értékes tapasztalatot szerzett a bölcsődei és az óvodai élelmezésmenedzsment, valamint az élelmiszer-higiénia és az élelmiszer-biztonság területén. A bölcsődei minőségbiztosítási rendszerek fejlesztése is folyamatosan végig kíséri pályáját. Kollégáival együttműködve kidolgoztak egy bölcsődei konyhákra adaptált HACCP-rendszert, amit országosan közel 130 bölcsődébe bevezettek és oktattak is.
Időszakos megbízással vállal élelmiszer-higiéniai, minőségbiztosítási oktatást, valamint a közétkeztetésben a HACCP-rendszer kiépítését is. Szabad idejében sem szakad el teljesen a konyhától: szívesen főz és süt, nagy lelkesedéssel próbál ki új recepteket, nyersanyagokat, szereti az innovatív konyhatechnológiai eljárásokat, és bátran kombinálja egymással a már ismert nyersanyagokat, így fedezve fel járatlan utakat a változatos étrendkészítéshez.
Terjesztés:
A könyvet 20% kedvezménnyel vásárolhatja meg webáruházunkban
A könyv kapható még az orvosi könyvesboltokban és egyes kórházi terjesztőknél is.